Archiwum > Numer 559 (03/2020)
Praca zbiorowa
W drodze 2020, nr 03
CZYM JEST POSTANOWIENIE POPRAWY? Zapytaliśmy o to czym jest postanowienie poprawy. I czy przypadkiem nie łamiemy składanej obietnicy, skoro co rusz wracamy do konfesjonału z tymi samymi grzechami. Czy to znaczy, że nasza deklaracja była nieskuteczna, a spowiedź nieważna - wszak nie dotrzymaliśmy jednego z warunków dobrej spowiedzi? Na czym więc polega owocne postanowienie poprawy - tłumaczy dominikanin Norbert Augustyn Lis.

CZY POWINNIŚMY SIĘ OBAWIAĆ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI? Wkracza w nasze życie coraz śmielej. Wyręcza nas w wielu pracach, zastępuje człowieka, ale czy to znaczy, że jej możliwości są nieograniczone? I czy przypadkiem nie powinniśmy się obawiać, że przekroczy granice, w tym granice moralne i etyczne, których nie powinna przekraczać? Mówi się o zmapowaniu ludzkiego umysłu i przeniesieniu go do super-robota, nie wspominając o samochodach autonomicznych i algorytmach, które, analizując emocje społeczne, generują fakenewsy i prowadzą przerażająco skuteczną cyberpolitykę. Na czym polega różnica między nami, a sztuczną inteligencją, opowiada prof. Roman Słowiński, założyciel Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji na Politechnice Poznańskiej.

PO CO JEST BIERZMOWANIE? Coraz częściej jest nazywany sakramentem pożegnania z Kościołem. Kontrowersje budzą trzyletnie kursy przygotowujące młodzież do przyjęcia tego sakramentu i towarzyszące im tzw. duszpasterstwo kartkowe. Ale czy to rzeczywiście najważniejsze problemy jakie Kościół ma z bierzmowaniem? A może największym problemem jest to, że nie do końca rozumiemy czemu służy ten sakrament, czym jest dla chrześcijanina i kiedy tak naprawdę powinien być udzielany? Jak przywrócić mu właściwe miejsce w Kościele i czym powinien dla nas być - piszą ks. Krzysztof Porosło i Maciej Zachara MIC.

Ponadto w marcowym numerze miesięcznika "W drodze" rozmowa z Tessą Capponi-Borawską, o włosko-polskich smakach jej kuchni, Józef Augustyn SJ o tym, jak walczyć z pokusami, zaś Michał Wilk o tym czy Bóg zesłał potop na ziemię i czy Noe naprawdę wybudował arkę.

Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

rok wydania: 2020
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Jak dobrze się spowiadać


Sztuczna inteligencja


Sakrament dojrzałości?


Nie taki Stary Testament


Pytania w drodze


Orientacje


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook