Archiwum > Numer 552 (08/2019)
W drodze 2019, nr 08
SKAZANI NA RAKA? Chyba każdy z nas zna kogoś, kto choruje lub chorował na raka. Dla wielu diagnoza: nowotwór, brzmi jak wyrok śmierci. O tym, że nie musi tak być, przekonuje wybitny onkolog, prof. Cezary Szczylik. Medycyna poszła do przodu. Potrzebne są jednak radykalne zmiany w dostępie do nowych metod leczenia. A to, w dużej mierze, zależy od polityków, którzy decydują o tym, na co przeznaczane są publiczne pieniądze. Szansą na życie bez raka jest program "Badamy Geny", który pozwala wykryć potencjalny nowotwór i interweniować nim choroba się rozwinie. Twórca programu, prof. Krystian Jażdżewski przekonuje, że biorąc pod uwagę osiągnięcia współczesnej genetyki, nie powinniśmy dziś umierać na chorobę nowotworową. CAŁY CZAS ZAPOMINAM, ŻE JESTEM CHORY Polska usłyszała o nim, kiedy w 2016 roku w czasie rocznicy wydarzeń czerwcowych w Poznaniu sprzeciwił się naciskom wojewody, aby wprowadzić zmiany w apelu poległych. Gdy ów zagroził, że za dwa lata może już nie być dyrektorem gabinetu, odpowiedział: "Nie musi mi pan grozić. Ja akurat umieram". W rozmowie z Katarzyną Kolską, Andrzej Białas nie rozmawia jednak o polityce, ale o życiu z nowotworem. Trudno zliczyć, ile razy usłyszał od lekarzy, że to już koniec, że nie można już mu pomóc. Skąd czerpie siły do życia? I jakie przesłanie chciałby przekazać chorym i ich rodzinom? MY, DZIECI I PAN BÓG Przekazywanie wiary dzieciom jest jak próba chodzenia po wodzie. Niełatwe to zadanie, zwłaszcza gdy samemu się kuleje ? mówi Marcin Gutowski. Opowiada o małych sukcesach i niezliczonych wątpliwościach, które towarzyszą rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Zaprasza, by porzucić myślenie w kategoriach strategii i celów, a nauczyć się odczytywać dni lepsze i gorsze jako znak od Boga, który przez dzieci wychowuje również rodziców. Ponadto w sierpniowym numerze miesięcznika "W drodze" rozmowa z Maciejem Grabskim, autorem trylogii o księdzu Rafale Nowinie i o tym, jakich duszpasterzy nam potrzeba. Jarosław Gośliński odpowiada, gdzie ma szukać wsparcia rodzina chorego na raka. Natomiast Dominik Jurczak OP wyjaśnia, czy tylko ksiądz może głosić kazanie. Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

rok wydania: 2019
liczba stron: 144
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

---


Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Pięć rozmów o raku
Cezary Szczylik, Michalina Kaczmarkiewicz

Pod względem dostępu do nowoczesnych technologii znajdujemy się na trzecim od końca miejscu w Europie, za nami są tylko Albania i Bułgaria. Jeśli więc ktoś wchodzi na scenę i mówi: "Jesteśmy wielcy", to kłamie.

Krystian Jażdżewski, Paulina Wilk
Chcemy przebadać genetycznie wszystkich Polaków i znaleźć wszystkie osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na raka. W kraju jest około dwóch milionów osób, które się urodziły z chorobotwórczą mutacją genu i są szczególnie zagrożone. Chcemy znaleźć każdą z nich.

Andrzej Białas, Katarzyna Kolska

Miałem dwa wyjścia: albo się poddać i uznać, że już na mnie czas, albo powiedzieć: No dobra, idziemy dalej. Wybrałem tę drugą ścieżkę.

Jarosław Gośliński, Aleksandra Przybylska

Pierwsze sto dni po usłyszeniu rozpoznania "rak" to dla chorego i jego rodziny bardzo trudny okres - psychiczne, fizyczne i duchowe trzęsienie ziemi.

Barbara
Chory doskonale czuje, że jego czas się kończy, i kiedy widzi, że najbliżsi nie są z tym pogodzeni, rodzi to dodatkowy ból. Bywamy w swojej miłości za bardzo skupieni na sobie, na swoich przeżyciach i potrzebach.Przekazywanie wiary


Co robimy podczas mszy świętej?


Pytania w drodze


Orientacje


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook