Archwium > Numer 562 (06/2020) > Felietony > BANAŁ DLA KAŻDEGO

BANAŁ DLA KAŻDEGO

Jarosław Mikołajewski

Wiem, że powołuję się na niego często, ale cóż na to poradzę, że Dino Buzzati, pisarz włoski z Belluno, zawarł w swoich powieściach, a zwłaszcza w opowiadaniach, większość moich obsesji i lęków, niewyrażalnych wahań i wewnętrznych pulsacji. I oto znów do mnie powraca, ze wspomnieniem opowiadania Chory tyran.

Szukam na półce, ale nie znajduję – zbiór Sześćdziesięciu opowiadań (Świat Literacki), wśród których jest też kilka moich przekładów. Do biblioteki nie pójdę z oczywistych względów. Ale fabułę pamiętam chyba w miarę dokładnie. Oto duży i groźny pies Tronk, którego boją się wszystkie psy w okolicy, pewnego dnia widzi coś, co jeszcze wczoraj nie mogło się zdarzyć: jakiś piesek podbiega i zabiera mu kość. Z czasem to, co było incydentem, staje się regułą – coraz to za plecami Tronka rozlega się niezrozumiały dla niego śmiech, rychło pieski nie tak duże i silne jak on śmieją mu się prosto w pysk.

Albo inne opowiadanie, tym razem Gianniego Rodariego, który uchodzi za pisarza dla dzieci i młodzieży – w tym roku skończyłby sto lat. Jego książki dla najmłodszych są tak naprawdę skierowane do dzieci, które żyją zaszyte głęboko w dorosłości „dorosłych”, a najbardziej z nich chyba zupełnie niezwykła jest Kocia gwiazda (Wydawnictwo Literackie). Otóż Kocia gwiazda opowiada o tym, że wśród kotów są koty-koty i koty-ludzie. Ci drudzy to ludzie starsi, którzy mają dość tego, że nikt nie zwraca na nich uwagi, więc postanawiają przeskoczyć przez barierkę n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LIST Z TANDETNEGO TARASU

WIERZĄCY W NICOŚĆ

DOKTOR Z LAMPEDUSY

PODPATRYWANIE BOGA

PIĘKNO PUSTYCH SEMINARIÓW


komentarzeFacebook