Archwium > Numer 552 (08/2019) > Felietony > PREZENT NA DROGĘ

PREZENT NA DROGĘ

Paweł Krupa OP

Jeszcze mieszkam w klasztorze za lasem. Pakuję rzeczy i książki, które na razie muszę zostawić, żegnam się z bliskimi, ale już, żeby zacytować Stanisława Wyspiańskiego, „patrzę się inaczej”, wzrok i słuch wyostrzają się na „tam”, na Petersburg.

Przyjaciele dają mi prezenty na drogę. Mój współbrat Darek Kantypowicz, historyk i archiwista amator w najlepszym tego słowa znaczeniu, wynalazł na internetowej aukcji rycinę, ekslibris wykonany techniką drzeworytu, z rodowym herbem i ilustracją przedstawiającą kościół św. Katarzyny na Newskim Prospekcie, dokąd się właśnie wybieram. Piękna odbitka na pożółkłym papierze nosi na odwrocie podpis Henryka Gaczyńskiego (1901–1985), warszawskiego artysty grafika i twórcy ekslibrisów, którego przedwojenna twórczość przepadła niemal całkowicie podczas powstania. Czy to jego dzieło? Nie mam pojęcia, bo odbitka tego ekslibrisu znajdująca się w zbiorach Biblioteki Narodowej (Magazyn Ikonografii E. 4855) jest zidentyfikowana jako dzieło innej artystki – Marii Zabłockiej-Beczkowicz (1907–1989). Podpis Gaczyńskiego na awersie mojego egzemplarza może oznaczać jego autorstwo albo to, że kiedyś ta grafika była jego własnością. Jeśli ktoś z czytających te słowa wie coś na ten temat – będę wdzięczny za informację.

A czyj to ekslibris? Tu dopiero trafiła mi się gratka! Otóż został on zaprojektowany dla osoby zupełnie dziś zapomnianej, a ze wszech miar nietuzinkowej – ks. prałata Antoniego Około-Kułaka (1883–1940). Urodzony w guberni mohylewskiej, ukończył katolickie seminarium duch (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JAK ZASWĘDZI, TO DUCH ŚWIĘTY

Śmieszne piramidy małych faraonów

NIECH ZBANKRUTUJĄ!

CYWILIZACJA NAJ

MIĘDZY MŁOTEM A...


komentarzeFacebook