Archwium > Numer 548 (04/2019) > Felietony > WIELKANOCNE MARZENIE

WIELKANOCNE MARZENIE

Paweł Krupa OP

Trwa burzliwe przedwiośnie i kilka dni temu, jak na wiejskiego kapelana przystało, przedzierałem się po błotnistej drodze do gospodarstwa właścicieli miejscowej stadniny kuców i koni. Spotkałem wspaniałych ludzi i mogłem podziwiać piękne zwierzęta. Już niemal trzy lata mieszkam w Radoniach i wciąż zadziwia mnie różnorodność zajęć, których się tu podejmuję. Święcenie koni było jednym z nich.

Mniej egzotycznie, choć nie mniej ciekawie, przebiegają spotkania tworzącej się tutaj fraterni świeckich dominikanów. Jedno z nich poświęcamy regularnie lekturze komentarza do Credo św. Tomasza z Akwinu – bycie dominikaninem zobowiązuje. Ten tekst to jedna z rzadkich okazji, żeby spotkać Tomasza nie tylko w roli akademickiego wykładowcy, ale także kaznodziei i duszpasterza. Jest to bowiem zapis pierwszej części kazań, które Tomasz wygłosił w Neapolu, podczas Wielkiego Postu 1273 roku. Kolejne poświęcił Modlitwie Pańskiej i Dziesięciorgu Przykazaniom. Głosił w miejscowym neapolitańskim dialekcie, a sekretarze notowali jego kazania po łacinie – tak powstał zapis, który dotrwał do dziś. Jak mówić o najważniejszych dogmatach katolickiej wiary do prostych ludzi, kiedy się jest wytrawnym teologiem? Kto ciekawy, niech sam zajrzy.

Czytaliśmy właśnie artykuł dziesiąty, w którym św. Tomasz streszcza krótko naukę o siedmiu sakramentach. Tak pisze o bierzmowaniu: „Człowiek, który się narodził, musi wzrastać w siły, żeby działać. Podobnie odrodzonym duchowo [przez chrzest] potrzebna jest moc Ducha Świętego”. Wielu członków tercjarskiej wspóln (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WSPÓŁCZUĆ BOGU

Błogosławieni czystego serca...

BIG MAMA

Nowe Prawo

Sól i światło


komentarzeFacebook