Archwium > Numer 422 (10/2008) > Zamyślenia > Na tym się Kościół nie kończy

Na tym się Kościół nie kończy
Gdyby nasze myślenie o Kościele bardziej odpowiadało prawdzie o wcieleniu, to Kościół mógłby stać się skuteczniejszym narzędziem pojednania ludzi z Bogiem.

Starożytne problemy teologiczne mogą stać się ciekawą pomocą w refleksji nad współczesnymi problemami Kościoła. Klasyczne zagadnienie chrystologii to zagadnienie dwóch natur Chrystusa. A skoro mówimy o dwóch naturach Chrystusa, to powracamy do czasów soborów w Efezie (430) i Chalcedonie (451), podczas których zajmowano się właśnie tą kwestią. W konsekwencji często uważa się zagadnienia chrystologiczne za mniej lub bardziej ciekawą historię – ale właśnie historię – teologii i Kościoła. Rzeczywiście współcześnie niewiele jest okazji, by zająć się tak subtelną kwestią, jak wzajemne relacje tego, co ludzkie, i tego, co Boskie, w Chrystusie. Skoro w V wieku rozstrzygnięto wszystko, nie ma co wracać do starych problemów. A może jednak?

Boskoludzka struktura Chrystusa i Kościoła

Dla nauki o Kościele ważną sprawą jest analogia między dogmatem chrystologicznym a rozumieniem Kościoła. W czasach nowożytnych oparte na tej analogii spojrzenie na Kościół zaproponował na początku XIX wieku Johan Adam Möhler, a w oficjalnym nauczaniu Kościoła pojawiło się ono w encyklice Satis cognitum (1896) Leona XIII 1. Pierwsza połowa XX wieku to szczyt popularności porównywania Chrystusa i Kościoła, a wszystko to na fali odkrywania Kościoła jako Ciała Chrystusa. Nieco później Sobór Watykański II naucza:

[…] Kościół ziemski i Kościół bogaty w do (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Piotr Napiwodzki OP - ur. 1972, dominikanin, dr teologii Uniwersytetu Fryburskiego, rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Siewca

Czy sukcesja to sukces?

Cóż mam z tobą uczynić?

Życie wieczne dla każdego?

W Kościół wierzyć nie trzeba


komentarzeFacebook