Archwium > Numer 490 (06/2014) > Orientacje > TRZY RAZY MIŁOŚĆ

TRZY RAZY MIŁOŚĆ
"Jak ojciec i syn", reż. Hirokazu Koreeda, występują: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Yôko Maki; Japonia 2013

MASAHARU FUKUYAMA W FILMIE JAK OJCIEC I SYN. FOT. GUTEK FILM


 

Masz swój świat. Niezbyt doskonały, czasem wręcz daleki od tego wymarzonego, ale naznaczony jest twoim wysiłkiem, cierpieniem i twoją radością. Jest po prostu twój. Nagle w ten świat wkracza coś niezrozumiałego i wydawałoby się niewytłumaczalnego. Coś, co wywraca twoje życie do góry nogami. Czarne okazuje się białe i odwrotnie. Bardzo nie podoba ci się ta zmiana, ale nic nie możesz poradzić. Wszystko dokonuje się poza tobą. Zaczynasz dostrzegać, że to nie ty masz swój świat, lecz że to świat mocno trzyma ciebie w garści. Czy jesteś gotowy, czy jesteś gotowa na takie doświadczenie?

Do takiego świata – rodem z powieści Franza Kafki – zaprasza nas japoński reżyser Hirokazu Koreeda. Jak ojciec i syn to dramatyczna opowieść o życiu, które wciąż się nam wymyka z rąk, oraz o naszym współczesnym kłopocie z pomieszaniem przestrzeni. Rodzina nam się myli z pracą, dom z korporacją, miłość z sukcesem, odpowiedzialność z zasobnością portfela, szczęście z dobrą zabawą itd. Czy jest w tym wszystkim jakiś ratunek dla współczesnego człowieka?

Niemoralna propozycja

Życie rodziny Nonomiya wydaje się udane. On, Ryota, piastuje odpowiedzialne stanowisko w dużej firmie i dobrze zarabia. Jeździ lexusem i stać go na piękne, nowoczesne mieszkanie. Ona, Midori, również pracowała w tej samej korporacji, ale gdy założyli rodzinę, porzuciła karierę, poświęcając się życiu rodzinnemu. Zajmuje się domem i wychowaniem sześcioletniego synka Keita. W domu panuje wzorowy porządek, wszystko ma swoje miejsce, ciszę zakł&oa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Po ziemi nikt nie będzie płakał

Czy wojna może być sprawiedliwa?

CZŁOWIEK W PUŁAPCE NOWOCZESNOŚCI

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

Między ziemią a niebem


komentarzeFacebook