NOWOTWÓR

Niedziela. Kościół dominikanów na warszawskim Służewie, msza o godzinie 14. Ścisk, ludzie stoją jeden przy drugim. Pełno 30-latków z małymi dziećmi, ssącymi mleko z butelek. Miły widok, wszak większość kościołów w Europie świeci dziś pustkami, a rodzin z maluchami nie spotkamy tam w ogóle.

Gdyby do kościoła na Służewie wprowadzić za rękę Hiszpana, Włocha czy Belga, zapewne gwizdnąłby ze zdziwienia pod nosem albo rzucił uniwersalne „łał”. Takie tłumy na mszy to na Zachodzie rzecz niesłychana. Jednak zewsząd słyszymy, że właśnie to nas czeka, że już niedługo echo będzie się odbijało także od ścian polskich kościołów, bo proces laicyzacji naszego społeczeństwa jest nieuchronny. Że już niedługo Hiszpan, Włoch czy Belg wchodzący do polskiego kościoła będzie się w nim czuł całkiem swojsko, tak jak u siebie w domu, w towarzystwie kilku, kilkunastu wiernych, w wieku od 60 lat w górę.

Za pięć lat, za dziesięć? A może już za chwilę?

***

Poniedziałek. W kioskach ukazuje się kolejny numer tygodnika „W Sieci”. Z ostrą, wyrazistą okładką. Tomasz Lis, naczelny konkurencyjnego „Newsweeka”, ubrany w nazistowski mundur, trzyma w ręku zakrwawiony różaniec. Tytuł brzmi: „Prawie jak Goebbels”. Redaktorzy „W Sieci” oskarżają Lisa, że jest jednym z przywódców nagonki na Kościół katolicki w Polsce i sugerują, że kampania nienawiści skierowana przeciwko duchownym może przynieść tragiczne skutki. „Czy zatrzymają się dopiero, gdy zaczną ginąć księża?” – czytamy w ty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Magierowski - ur. 1971, publicysta tygodnika "Do rzeczy", absolwent hispanistyki na UAM, mieszka z żoną i dziećmi w podwarszawskim Ustanowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KAMPANIA ANTYANTYSPOŁECZNA

KONSERWATYŚCI I LGBT

Powrót obcego

MORZE KOMUNIKACJI

Miłość ponad wszystko


komentarzeFacebook