Archwium > Numer 481 (09/2013) > Felietony > PROFESOR WSZECHNAUK

PROFESOR WSZECHNAUK
Marek Konarski (pseudonim Marecki)

 

Marecki jest pochodzenia arystokratycznego. Kiedyś jego przodkowie nazywali się z francuska Marain. Ale za bardzo podobały im się polskie dziewczyny, więc zostali w Polsce. – Co ja jestem winien, że urodziłem się z wodogłowiem – odpalił, kiedy na niego patrzyłem z niechęcią.

Marecki jest średniego wzrostu, przeraźliwie chudy, zawsze z rozczochranymi włosami, stale zaaferowany. Skrada się cicho jak kot. Ma zawsze pozytywną odpowiedź na wszystkie pytania. I ma jeszcze cudowny obezwładniający uśmiech. Głowę zawsze chowa w ramiona, gdy coś zdaje się go przerastać.

Mareckiego na początku nie lubiłem. Wtrącał się we wszystko. Nadzwyczaj ruchliwy. Wykorzystywał każdą okazję, aby zrobić coś pożytecznego, o co nikt go nie prosił. Niekiedy bywało go za dużo. Wszystko komentował. Niekiedy uważnie słuchał.

Nie potrafię zidentyfikować chwili, od której Marecki stał się dla mnie kimś ważnym.

Najprawdopodobniej było to wtedy, kiedy jeden z braci spytał mnie, dlaczego i za co kocham Jana Pawła II. Zaniemówiłem z wrażenia, że ktoś może mnie pytać o rzeczy tak oczywiste. Coś próbowałem odpowiedzieć, ale czułem do siebie wstręt, że muszę odpowiadać na tak oczywiste zdawałoby się pytanie. Byłem również przerażony, że już trzeba to tłumaczyć, bo dla mojego pokolenia jest to sprawa jasna. Następnego dnia po mszy akademickiej podczas śniadania zapytałem studentów, za co powinniśmy kochać Jana Pawła II, co mu zawdzięczamy? Nikt gęby nie otworzył. Załamałem się. Czas tak szybko pędzi, że za mną już całe pokolenie ludzi, któr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

To serce nadal bije i płonie

Świece

Czy można zdradzić tatry?

Msza po staremu się odprawia...

Bitwa


komentarzeFacebook