Archwium > Numer 477 (05/2013) > Rozmowa w drodze > DYKTATURA ŻÓŁTEGO PASKA

DYKTATURA ŻÓŁTEGO PASKA
W Polsce nikt nie siada do wspólnego stołu, żeby uzgodnić jakieś stanowisko czy działania. U nas przy jednym stole zbierają się tylko ci, którzy mają te same przekonania.

FOT. KRZYSZTOF STĘPKOWSKI


ANNA SOSNOWSKA: Skąd się bierze światopogląd?

TOMASZ SZLENDAK: Światopogląd to zestaw przekonań o świecie i o tym, jak on jest zbudowany; wewnętrznie spójna bajka, uzasadniona rozmaitymi argumentami, które – filtrując – czerpie się od rodziny, z życia, z mediów. Ta bajka tłumaczy nam świat.

Ale bajka kojarzy się z fikcją, jakimś wyobrażeniem, a nie z prawdą.

A co jest prawdą w świecie, w którym wszystko jest zdekonstruowane? Nic. Prawda jest zawsze z jakiejś perspektywy. Ta perspektywa staje się dla ludzi prawdą. Światopogląd ułatwia nam życie – musimy go mieć, żeby brnąć przez rzeczywistość.

Czyli światopogląd daje nam poczucie, że przynajmniej trochę rozwikłaliśmy zagadkę świata, że ten świat ogarniamy?

Tak. Świat jest teraz potwornie złożony, żyjemy w obrębie czegoś, co socjologia ochrzciła mianem systemów abstrakcyjnych. Na przykład, zestaw rozmaitych czynników wpływających na to, ile zarabiamy, jest tak pogmatwany, że nie radzą sobie z tym nawet najsprawniejsi eksperci. Co najwyżej są w stanie zgłębić jakiś drobny element tej złożonej machiny finansowej. Dlatego musimy mieć jakiś światopogląd i codziennie się do niego odwoływać, żeby jako tako funkcjonować. Jeśli ktoś dysponuje światopoglądem „wróżkowym”, to zapyta wróżkę, w co inwestować albo jakie kupić numizmaty. I chociaż osobom z innych bajek wydaje się to arcydziwaczne czy głupie, to jest to z pewnej perspektywy racjonalny sposób postępowania.

Co ma największy wpływ na kształtowanie naszego światopoglądu?

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Szlendak - ur. 1974, socjolog, profesor UMK, kierownik Zakładu Badań Kultury UMK. Autor książek z dziedziny socjologii i antropologii. Napisał m.in. "Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety?"; "Technomania. Cyberplemię w zwierciadle socjologii. Mieszka w Toruniu". (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

SZYBKI PEELING I OD RAZU BĘDZIE LEPIEJ Z PANI DUSZĄ

SMARTFON W KUFRZE

Suma niesprecyzowanych strachów

SZUKAM BRATA

U NICH W GŁOWACH


komentarzeFacebook