Skok wiary
Świętość to bezwarunkowa zgoda na to, co nie jest już moim planem, na rozluźnienie kurczowego uścisku, w którym trzymamy i hołubimy własne Ja. Świętość to skok w ramiona kochającego Ojca.

Nie zrobić ani kroku nawet w kierunku dobra
poza tym jedynie, do czego popycha nas nieodparcie
ręka Boga, i to zarówno w uczynkach, w mowie,
jak i w myśli. Być gotowym pójść,
gdziekolwiek nas ona pchnie, aż do kresu.
Maksymalna gotowość to modlić się o to popchnięcie,
nie wiedząc, w jakim nastąpi kierunku.

Simone Weil

Imponderabilia — termin tak niegdyś lubiany przez Jerzego Turowicza, jest mi bardzo bliski. To rzeczy niedające się obliczyć ni zważyć. Rzeczy nieuchwytne, spoza sfery fizycznej, mogące jednak mieć znaczny wpływ na rzeczywistość. Tych kilka poniższych obrazków odległych w przestrzeni i w czasie oraz cała — jak ją nazywam — teologia skoku, należą właśnie do sfery imponderabiliów.

1. Nad jeziorem Genezaret zaczyna świtać. Noc cała spędzona w łodzi, jałowy i daremny trud połowu. Brzask zastaje rybaków ogarniętych wielkim znużeniem, a pewnie i zniechęceniem. Zarzućcie sieci z prawej strony... Parę tylko słów Mężczyzny stojącego na brzegu, by już po chwili sieć była pełna. To jest Pan, słyszy Szymon Piotr, gorączkowo przywdziewa ubranie i rzuca się w wodę. To jest Pan. Tyle wystarczyło, aby skoczyć. Bez namysłu, obrachunków lub rzeczowego: „A po co?”. Niewiele minut później łódź przybiła do brzegu. Po cóż więc? Cel przecież był, bardzo konkretny, choć niemierzalny w interesownych ziemskich kategoriach. Piotr chciał być przy Jezusie teraz, na (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Wiśniewska - ur. 1979, absolwentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, publikowała w "Azymucie", "Znaku", "Tygodniku Powszechnym" i "W drodze", mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W poszukiwaniu nieutraconej Radości

Dwa dramaty

Prawdziwe jest światło

W McPułapce

Eurometafizyczne pytania


komentarzeFacebook