Archwium > Numer 390 (02/2006) > Felietony > Dwa Kościoły: "toruński" i "łagiewnicki"

Dwa Kościoły: "toruński" i "łagiewnicki"

Obiecałem sobie, że na tych łamach, jak diabeł święconej wody unikał będę pisania o Kościele i polityce. Nie od dziś przecież wiemy, że jakość życia religijnego nie zależy od tego, ilu jeszcze polityków oświadczy, iż wyssało wiarę katolicką z mlekiem matki. Jakość wiary nie zależy też od tego, jak wielkimi wpływami będzie się cieszył Kościół w sferze publicznej. Jakość życia religijnego zależy od przenikliwości myślenia. Wiedział o tym już św. Bazyli Wielki, kiedy pouczał i zachęcał, by nasze myśli o Bogu nie były małostkowe, lecz byśmy, z wielkim rozumieniem rozważając to, co dotyczy Stwórcy, tak mówili o sprawach boskich, aby również ci, którzy są daleko od zbawienia, mogli usłyszeć nasze słowo z powodu przenikliwości nauki.

Pokusa, by pójść ścieżką, którą wskazuje Bazyli, jest wielka i intrygująca. Tyle tylko, że czasami pojawiają się okoliczności, które sprawiają, że się nie myśli i nie pisze o tym, o czym chciałoby się myśleć i pisać najbardziej, ale o tym, o czym pisać należy. A o czym dziś pisać trzeba? Co sprawia, że należy bić na alarm?

Po pierwsze, można odnieść wrażenie, że Kościół znów wchodzi w stare koleiny, którymi już raz kroczył i które okazały się fałszywe. Zdawać by się mogło, że sam Kościół sparzył się na tyle dotkliwie, że nie będzie chciał wchodzić w nieformalne alianse ze światem polityki. Historia w tym przypadku nie stała się jednak nauczycielką życia. Dziś, analogicznie j (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Czy można pokazać religię?

Profanacja i prowokacja

(Nie)cierpliwość wobec Boga

Wyspy nowego świata

Staszek i Żydzi


komentarzeFacebook