To on pokazał mi Chrystusa
Wpatrując się w jego życie, wsłuchując się w to, co mówił, uczyłem się spoglądania na świat. Dziś niełatwo pisać o nim, mając doświadczenie tego wszystkiego, co się wydarzyło w jego, a przez to i w moim życiu ? wspomina swego byłego rektora ks. Marek Jański.

Kiedy myślę o mojej posłudze prezbitera i drodze, która mnie do niej prowadziła, mam przed oczami wiele osób, które wpłynęły na to, kim jestem, jak myślę i co robię. Pewnie jak w życiu każdego człowieka, tak i w moim, kluczową rolę odegrała rodzina.

 

W miarę, jak poznawałem świat, zaczynali mnie fascynować inni ludzie, którzy z czasem stawali się przewodnikami, mistrzami. Miałem ich kilku. Pochodzili z różnych stron świata i różnych tradycji… katolicki ksiądz Franciszek Blachnicki – założyciel Ruchu Światło – Życie, anglikanin Robert Baden-Powell – twórca skautingu, a także brat Roger – przeor Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, ewangelik reformowany. Te fascynacje wynikały oczywiście z doświadczeń młodości. Roczna praca Domowego Kościoła i wyjazdy z rodzicami i siostrą na wakacyjne rekolekcje oazowe, zakładanie wraz z przyjaciółmi w roku 1989 w rodzinnym Wolsztynie drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i wreszcie wyjazdy i uczestnictwo w Europejskich Spotkaniach Młodych Taizé.

Jednak dwie osoby spotkane później odegrały rolę najważniejszą: rektor seminarium, w którym przygotowywałem się do kapłaństwa, ks. prof. Tomasz Węcławski, i proboszcz w pierwszej parafii, dokąd trafiłem po przyjęciu sakramentu święceń, ks. Jan Chrzanowski.

Ksiądz profesor Tomasz Węcławski

Dziś niełatwo pisać o nim, mając doświadczenie tego wszystkiego, co się wydarzyło w jego, a przez to i w moim życiu. Pamiętam go najpierw jako człowieka. Zresztą ta „ludzka” strona Kościoła zawsze do mnie jak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Jański - ur. 1972 w Wolsztynie, kapłan archidiecezji poznańskiej, sakrament święceń przyjął w 1997 roku w Poznaniu, obecnie wikariusz w parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu, duszpasterz akademicki, kapelan Okręgu Wlkp. Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, pełniący obowiązki współprzewodniczącego Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i członek Komisji Ekumenicznej Zjazdu Gnieźnieńskiego. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Odnaleźć ukryty sens

Granada - Warszawa - Nowy Jork

CO SIĘ STAŁO Z WIEŻĄ BABEL

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielki Jubileusz Roku 2000

Wydziedziczony


komentarzeFacebook