Interpretacyjny klucz
Niechaj Boża łaska przeniknie na nowo nasze życie.

Urok, ale i niebezpieczeństwo metafor polega na tym, że tylko częściowo dają się sprowadzić do języka dosłownego. Czasem szukanie wyczerpującej interpretacji metafory przez jej redukcję do znaczeń dosłownych nic nie tłumaczy, tylko ją uśmierca.


Mogą być metafory trafne i nietrafne, piękne i brzydkie, fortunne i niefortunne, inspirujące i wyświechtane. Język religijny, a więc i język kazań, bez metafory istnieć nie może. Ale używane w nich metafory muszą być i trafne, i piękne, inaczej szybko staną się częścią dziwacznej nowomowy. Zobaczmy zatem, w którą z tych kategorii wpisuje się wezwanie: „Niechaj Boża łaska przeniknie na nowo nasze życie”.

„Przenikać” to znaczy być obecnym w czymś w sposób wewnętrzny, intymny, znaczy zrosnąć się z czymś organicznie. Mówi się czasem, że coś „przeniknęło człowieka na wskroś”. Te skojarzenia są bardzo „twarde”, ale są jeszcze inne, które mają w sobie więcej jasności i delikatności. Ojciec Piotr Napiwodzki słusznie przywołuje przykład witraża i przenikającego go światła, choć nie wiem, dlaczego odnosi się do niego z dystansem. Owszem, przykład jest bardzo ograny, ale nie jest bezsensowny. „Przenikać” to rozświetlać od środka, w taki sposób, że to, co przenikane, nie zostaje zniszczone, ale wydobyte w nowy sposób i przemienione. Jeżeli teraz pomyślimy, że tym, co nas przenika, jest Boża łaska, otrzymujemy dwie cenne intuicje. Po pierwsze, łaska jest w nas w sposób najgłębszy jako coś „z zewnątrz”, od Boga, a równocześnie jako coś intymnie w nas obecnego. Po drugie, łaska oddziałuje na na (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SPRAWIEDLIWY CZY MIŁOSIERNY?

Chrystus i tłum

Hipokryzja

ŚWIĘTA KSIĘGA I ŚWIĘTA KSIĄŻKA

JAK TRAKTOWAĆ CIAŁA ZMARŁYCH


komentarzeFacebook