Wypowiedzieć tajemnicę
Przyjmijmy Boże zaproszenie na wejście w przestrzeń tajemnicy Eucharystii.

Niewątpliwie ogłoszenia stanowią jeden z najbardziej zrozumiałych fragmentów liturgii. Dlaczego? Bo z taką formą prezentacji i wymiany informacji spotykamy się powszechnie, każdego dnia… Puste, schematyczne, nieangażujące intelektualnie frazesy, które, poza dosłownym, pozbawione są głębszego sensu. Realizują plan minimum – mają co najwyżej zachęcić do takiego przeorganizowania planu tygodnia, by wśród codziennych obowiązków znaleźć czas na sprawy duchowe. Informują zatem o porządku nabożeństw, ciekawych spotkaniach, podejmowanych inicjatywach, kwestach czy różnych zmianach w parafii. Zwłaszcza te ostatnie, gdy odnoszą się do kwestii personalnych, wywołują sporo emocji, stanowiąc pożywkę dla komentarzy i plotek wszelkiej maści. Ogłoszenia nie muszą się odwoływać do jakiegokolwiek doświadczenia, tym bardziej duchowego. Liczy się sprawnie oraz skutecznie zaprezentowany fakt. Podobnie jak w reklamie – wystarczy właściwa kolejność, eksponująca czas i miejsce spotkania, intrygujący tytuł, ciekawy gość. Czy jednak udział w liturgii można sprowadzać do takiego poziomu?

W moim przekonaniu, kryterium bezwzględnego rozumienia wszystkiego, co się podczas liturgii słyszy, wcale nie wydaje się najistotniejsze, choć bez cienia wątpliwości powinno stanowić wyzwanie dla prowadzących kościelne nabożeństwa. Powód wydaje się prozaiczny, ale nie każdy może go łatwo zrozumieć i przyjąć. Msza to coś więcej niż dający się opisać „fakt socjologiczny”, więcej niż najlepszy wykład teologiczny czy spotkanie z przyjaciółmi. Liturgia bowiem nie tyle polega na większym skupianiu się na wypowiadanych od ołtarza sł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UBODZY W DUCHU

Zaskakujący horyzont

BEZ KOŃCA

WSZYSTKIM I WSZĘDZIE

NIEDZIELNY BABYSITTER


komentarzeFacebook